Lidia Geringer de Oedenberg Lidia Geringer de Oedenberg
124
BLOG

Pakiet Telekomunikacyjny wchodzi w pojednanie…

Lidia Geringer de Oedenberg Lidia Geringer de Oedenberg Technologie Obserwuj notkę 16

Z informacji jakie przekazała nam Catharine Trautman , sprawozdawczyni w sprawie Pakietu Telekomunikacyjnego wynika, że procedura pojednawcza po tzw. drugim czytaniu - czyli majowych głosowaniach Parlamentu skupia się właściwie tylko nad słynną poprawką 138.
Pozostałe kwestie jak stanowisko Parlamentu w sprawie Dyrektyw dotyczących Usługi Powszechnej i Prywatności a także Europejskiego Regulatora -  Rada formalnie przyjęła 26 października br.

W między czasie pojawiła się opinia prawna przygotowana przez serwis samego Parlamentu, która stwierdza, iż wymóg " uprzedniego orzeczenia organu sądowego", który zawiera poprawka 138 wykracza poza kompetencje wspólnotowe zdefiniowane w art. 95. TWE, który jest podstawą prawną dla Pakietu Telekomunikacyjnego.

Artykuł ten upoważnia Wspólnotę do przyjmowania "środków dotyczących zbliżania przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych Państw Członkowskich, które mają na celu ustanowienie i funkcjonowanie rynku wewnętrznego". Innymi słowy jest to przepis pozwalający tylko na harmonizację istniejącego prawa. 

Zdaniem serwisu prawnego, poprawka 138,  która rezerwuje możliwość orzekania w sprawach związanych z korzystaniem z Internetu jedynie dla sądów Państw Członkowskich, ich zdaniem wykracza poza zakres art. 95 TWE. Organizacja systemu sądownictwa jest bowiem w kompetencjach poszczególnych państw członkowskich.

W celu przezwyciężenia problemów natury prawnej zaproponowano zmienione brzmienie poprawki 138, tak aby zachować jej istotę, którą jest zagwarantowanie należytych praw obywatelom. Na chwilę obecną negocjowany tekst kładzie nacisk na to, aby środki podejmowane przez Państwa Członkowskie szanowały prawa podstawowe zagwarantowane w Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, w tym prawo do rzetelnego procesu i zasadę domniemania niewinności.

Biorąc pod uwagę fakt, że wszystkie państwa Unii Europejskiej są stronami Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i podstawowych wolności, uważam, że odwołanie do Konwencji to dobry zabieg, który pozwoli na zagwarantowanie praw użytkownikom, a jednocześnie przezwycięża problemy prawne.

Na chwilę obecną nie jest jeszcze znany wynik postępowania pojednawczego, które dzisiaj (4.11.09) oficjalnie się rozpoczyna. Osobiście stoję na stanowisku, żeby zapisy Pakietu gwarantowały wolny dostęp do Internetu, co powinno być traktowane, jako podstawowe prawo każdego obywatela. Wolałabym zatem mocny zapis, w którym orzeczenie o tym, czy ktoś złamał prawo było wydawane tylko przez istniejący w danym kraju organ sądowy wymiaru sprawiedliwości.

Z pozdrowieniami z Parlamentu Europejskiego
Lidia Geringer de Oedenberg

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie