Lidia Geringer de Oedenberg Lidia Geringer de Oedenberg
105
BLOG

Zaskakująca decyzja Przew. Buzka

Lidia Geringer de Oedenberg Lidia Geringer de Oedenberg Polityka Obserwuj notkę 20

Wczoraj późnym wieczorem, w czasie obrad Prezydium Parlamentu Europejskiego (w którym zasiadam poza p. Jerzym Buzkiem jako jedyna polska reprezentantka), Przewodniczący Parlamentu oficjalnie ogłosił listę 3 miast - kandydatówubiegających się o drugą (po Warszawie) siedzibę Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce. Dodam, że powołano wcześniej specjalną komisję (pod auspicjami Margot Wallstrom - wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej i unijnej komisarz ds. instytucjonalnych i strategii komunikacji społecznej), która przez 2 miesiące badała wszystkie z 11 polskich propozycji dla lokalizacji Biura.

Uwzględniając bardzo szczegółowe kryteria, komisja wytypowała, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, 3 najlepszych kandydatów i były to: Gdańsk, Kraków i Wrocław.
 
Tymczasem dzisiaj, zaledwie dzień później Pan Buzek wysłał do nas poniższy list, w którym zmienia podjętą już decyzjęi pokazuje, że co prawda jakieś reguły są, ale stosować je można po swojemu...
 
Mocno skonsternowana tą decyzją,
Lidia Geringer de Oedenberg
 
 
Oto list Przewodniczącego J. Buzka do wszystkich polskich posłów:
Szanowne Panie i Panowie Posłowie, Koleżanki i Koledzy,
Pragnę Państwa zaprosić na spotkanie Koła Polskiego w dniu 26 stycznia (najbliższy wtorek), które wstępnie zaplanowane jest na godz. 12.00.
 
Celem spotkania będzie wybór siedziby drugiego Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce. Szczegóły dot. godziny i miejsca spotkania zostaną potwierdzone drogą mailową w najbliższych dniach.
 
Po bliższym zapoznaniu się z argumentacją przedstawioną przez Zespół Zadaniowy zdecydowałem się rozszerzyć ilość kandydatur, które zostaną poddane głosowaniu, o trzy dodatkowe miasta (w kolejności alfabetycznej): Katowice, Łódź, Poznań.
 
Ostateczna siedziba drugiego Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce zostanie ustalona przez Państwa w drodze tajnego głosowania spośród sześciu proponowanych miast. W pierwszej turze głosowania zostaną odrzucone dwie kandydatury, które otrzymają najmniejszą ilość głosów. Analogicznie w drugiej. Siedzibą Regionalnego Biura Informacyjnego PE zostanie miasto, które otrzyma większość głosów w ostatniej turze głosowania.
 
Regionalne Biura Informacyjne PE administracyjnie podlegają głównemu Biuru Informacyjnemu PE w danym kraju członkowskim. W tym przypadku drugie Biuro Informacyjne PE będzie podlegać biuru w Warszawie i najprawdopodobniej zostanie otwarte w r. 2011. Kadra Biura Regionalnego ogranicza się do 3 osób. 
 
Z wyrazami szacunku,
Jerzy Buzek

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka