Lidia Geringer de Oedenberg Lidia Geringer de Oedenberg
89
BLOG

Patent na kabanosa

Lidia Geringer de Oedenberg Lidia Geringer de Oedenberg Polityka Obserwuj notkę 9

Dzisiaj, 26 kwietnia przypada Światowy Dzień Własności Intelektualnej, przypominający m.in. o ochronie praw autorskich, patentów i znaków towarowych. W Parlamencie tymczasem toczą się gorące dyskusje o nowych drogach ochrony copyrights online i o europejskim odpowiedniku Hadopi...

Przy tej okazji warto wspomnieć, że obecnie Unia Europejska, po wejściu w życie Traktatu z Lizbony (TL do poczytania na - http://www.lgeringer.pl/traktat.htm), zyskała nowe kompetencje, także w dziedzinie własności intelektualnej. W przyszłości możemy spodziewać się zatem paneuropejskich rozwiązań zarówno dla patentów, jak również praw autorskich.

Póki co, najbardziej zaawansowane prawnie regulacje dotyczą znaków towarowych i oznaczeń geograficznych. Jak informuje oficjalna strona Urzędu Patentowego RP, "Podstawową funkcją znaku towarowego UE jest umożliwienie konsumentom identyfikacji towarów lub usług, jako pochodzących od konkretnego przedsiębiorstwa"*. W praktyce ma to usprawnić walkę producentów towarów z podróbkami, zalewającymi unijny rynek. Na przykład, dzięki wspólnym regulacjom producenci torebek z Włoch mogą ścigać fałszerzy na terytorium całej UE, zamiast zwracać się indywidualnie do każdego z 27 państw członkowskich z prośbą o interwencję. W ten sposób właściciel praw otrzymał jednolitą ochronę znaku na terytorium całej UE i, w razie bezprawnego posługiwania się nimi, może zwrócić się do sądu. Rejestracji znaków towarowych dokonuje jedna z agencji UE, bardzo sprawnie działajacy Urząd ds. Harmonizacji Rynku Wewnętrznego w Alicantew Hiszpanii.

Oznaczenia geograficznedotyczą natomiast towarów o specjalnym, regionalnym charakterze. Dotychczas Polska zarejestrowała 14 takich produktów, wśród nich osławionego oscypka, a obecnie przymierza się do rejestracji kolejnych - kabanosów i kiełbasy myśliwskiej. Warszawę czeka prawdziwa batalia; roszczenia do obydwu zgłosili bowiem także Czesi, powołując się na własną tradycję i historyczne receptury przyrządzania mięsa.

Wkrótce spodziewamy się rozwiązań zwiazanych z od dawna dyskutowanym - patentem UE, oraz mamy nadzieję na sensowne propozycje wspólnych regulacji w dziedzinie praw autorskich. Więcej informacji na temat nowego podejścia do praw autorskich znajdą Państwo w moim wystąpieniu na konferencji "Prawa autorskie w cyfrowym świecie"  (http://www.lgeringer.pl/prawaautorskie.htm).

Z pozdrowieniami z Parlamentu Europejskiego,

Lidia Geringer de Oedenberg

*http://www.uprp.pl/Polski/Wiadomosci+i+ogloszenia/wspolpraca+miedzynarodowa/uprp_ohim.htm

PS

W ramach ciekawostki dodam, że ze względu na swoje wyjątkowe cechy wynikające z położenia pożytków, Miód Wrzosowy z Borów Dolnośląskich (!) uzyskał w 2008 r. certyfikat w systemie unijnym - oznaczenie geograficzne. Jak widać, o miód nie toczymy bojów z innymi państwami. Więcej informacji na www.dolnoslaski-zwiazek-pszczelarzy.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka