Lidia Geringer de Oedenberg Lidia Geringer de Oedenberg
71
BLOG

Głosowanie nad piractwem przełożone

Lidia Geringer de Oedenberg Lidia Geringer de Oedenberg Polityka Obserwuj notkę 5

Stosunkiem głosów 140 do 135 zdecydowaliśmy nie popierać - forsującej swoje restrykcyjne pomysły i za wszelką cenę usiłującej nas uszczęśliwić europejskim Hadopi - Grupy Chadeków.

Pisałam już o raporcie Marielle Gallo wielokrotnie. Francuska posłankaz grupy Chadeków (EPP) traktuje w tym dokumencie internetowych piratów na równi z producentami podróbek leków czy części samochodowych. Mimo iż raport uzyskał większość (prawicową) w Komisji Prawnej, to nie może się doczekać głosowania na sesji plenarnej. Sprawozdanie zgodnie z procedurą parlamentarną miało być poddane pod głosowanie najpierw podczas czerwcowej sesji plenarnej, potem w czasie obecnej - lipcowej. Chadecy parli do głosowań nawet nie mając pewności co do powodzenia, a my - Socjaliści i Demokraci wraz z  Zielonymi - hamowaliśmy raport, chcąc zyskać na czasie. Udało się. Mamy już przygotowany własny kontrraport, który zyskuje coraz więcej potencjalnych zwolenników. 

W pierwotnym raporcie posłanki Gallo było wiele niejasnych zapisów, m..in odnoszących się do tzw. środków nielegislacyjnych, umożliwiających wprowadzanie przeróżnych sankcji, wszystkie nasze poprawki nawołujące do rozróżnienia niekomercyjnego dzielenia się plikami od produkcji podróbek, mającej charakter komercyjny - zostały odrzucone. Teraz, w naszej rezolucji alternatywnej, mamy szanse przedstawić inną wizję respektowania praw autorskich w Internecie. Z poparciem Zielonych oraz części Liberałów daje nam to realną szansę na plenarną większość we wrześniu. 

Powtórzę kilka najważniejszych założeń:
1. Będąc zdecydowanie za ochroną autorów, uważamy, że w obecnym systemie ich prawa są chronione często w sposób iluzoryczny, "na papierze", a środki techniczne umożliwiają łatwe obchodzenie tego prawa.
2. Jako przeciwnicy  kryminalizowania internautów - wymieniających się plikami na użytek prywatny - uważamy, podobnie jak organizacje konsumenckie, że jest to skutek braku klarownej, legalnej oferty, z której mogliby łatwo korzystać użytkownicy.
3. Francuskie regulacje, zwane HADOPI nie są rozwiązaniem problemu. Naszym zdaniem lepiej będzie, gdy ułatwi się legalny dostęp do dóbr chronionych prawem własności intelektualnej w Internecie, np. na platformach internetowych działających na terytorium całej UE, które będą oferować bezpłatny, lub za symboliczną opłatą, dostęp do takich dóbr, a reklamodawcy pokryją opłaty licencyjne.
 
Socjaliści i Demokraci, Zieloni, skrajna lewica oraz wielu liberałów nie podziela stanowiska pani Gallo (oraz rządu francuskiego), która nie zgadza się na ewolucję prawa wobec nowej przestrzeni cyfrowej i z uporem maniaka chce dostosować nowoczesną technologię do starych rozwiązań prawnych - podkręcajac sankcje dla użytkowników. Myśląc kreatywnie i dostosowując prawo do rzeczywistości XXI w.,  proponujemy wspieranie nowych modeli ekonomicznych, które umożliwią realne finansowanie i klarowny podział dochodów dla  twórców.

Z pozdrowieniami z Parlamentu Europejskiego,

Lidia Geringer de Oedenberg

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka