Lidia Geringer de Oedenberg Lidia Geringer de Oedenberg
140
BLOG

Prezydencki debiut w Brukseli

Lidia Geringer de Oedenberg Lidia Geringer de Oedenberg Polityka Obserwuj notkę 32

Właśnie dobiega końca pierwsza część pobytu Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w Brukseli. W ciągu zaledwie kilku godzin Prezydent spotkał się z: przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso; z królem Belgii Albertem II; z członkami Prezydium Parlamentu Europejskiego (w którym mam przyjemność zasiadać - obok przewodniczącego Jerzego Buzka); i z polską delegacją eurodeputowanych. Prezydent Komorowski zadebiutował w stylu, który dobrze rokuje obecności Polski w UE i naszej przyszłej prezydencji nad Unią, wyraźnie odcinając się od konfrontacyjnej polityki swojego poprzednika.

Podczas przedpołudniowego spotkania w Komisji Europejskiej poruszano m.in. kwestię umowy gazowej między Polską a Rosją, do której KE zgłasza obiekcje na tle zgodności negocjowanego dokumentu z prawem wspólnotowym, zaś w czasie lunchu z członkami Prezydium PE i szefami grup politycznych Prezydent uznał ścisłą współpracę z Parlamentem niejako za "naturalną kontynuację" - zgrabnie przy tym nawiązując do swoich wcześniejszych doświadczeń z pracy ministerialnej w rządzie Jerzego Buzka (obecnego Przewodniczącego PE). Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, zaś siedzący obok Prezydenta szef mojej grupy politycznej - Socjalistów i Demokratów - Martin Schulz (najprawdopodobniej przyszły  Przewodniczący PE) wyraźnie nawiązał nić porozumienia z Prezydentem Komorowskim - co dobrze wróży także przyszłym kontaktom na parlamentarno-prezydenckim szczycie.

Popołudniowe spotkanie z europosłami przyniosło istotne deklaracje głowy państwa: o ponadpolitycznej współpracy Prezydenta z eurodeputowanymi, o wspólnych zabiegach o silną prezydencję Polski w Radzie Unii Europejskiej (druga połowa 2011 r.) i o poszukiwaniu sposobów zacieśnienia współpracy między PE a Sejmem i Senatem. Bezpośrednio po wizycie w PE Bronisław Komorowski udał się na rozmowę z sekretarzem generalnym NATO, Andersem Foghiem Rasmussenem  (m.in. na temat obecności polskiej wojska w Afganistanie). Wieczorem Prezydent weźmie udział w otwarciu wystawy "Solidarność Narodów" w  brukselskim parku Cinquantenaire z okazji 30-lecia NSZZ "Solidarność" i wręczy odznaczenia Belgom pomagającym w czasach PRL polskim opozycjonistom. Prezydent zakończy wizytę w Brukseli w czwartek rano spotkaniem z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem.

Biorąc pod uwagę, że dziś wypadają imieniny Bronisława (1 września), Pan Prezydent zapewnił sobie udany, europejski prezent - merytorycznym przygotowaniem, taktem i swobodą w kontakcie z europejskimi przywódcami.

Z pozdrowieniami z Parlamentu Europejskiego w Brukseli,

Lidia Geringer de Oedenberg

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka