Książę Karol w Parlamencie Europejskim. Źródło: European Parliament
Książę Karol w Parlamencie Europejskim. Źródło: European Parliament
Lidia Geringer de Oedenberg Lidia Geringer de Oedenberg
462
BLOG

Zielony Książę w Parlamencie

Lidia Geringer de Oedenberg Lidia Geringer de Oedenberg Polityka Obserwuj notkę 9

Od czasu do czasu Parlament Europejski zaprasza do Brukseli lub Strasburga tzw. celebrytów i polityków w mniej typowym znaczeniu tego słowa. Cel? Przyciągnąć uwagę mediów, które mają tendencję do wysyłania korespondentów głównie na wydarzenia "z nazwiskiem", rzadziej zaś na standardowe posiedzenia parlamentarnych komisji. Nieco ponad rok temu o zmianach w klimacie opowiadał eks-Beatles, Paul McCartney (http://2009.salon24.pl/141949,mccartney-w-parlamencie-europejskim). Przedwczoraj bardzo dobry wykład na podobny temat dał, znany z zamiłowania do życia w stylu bio, Książę Karol (polecam tekst w "Polityce": http://www.polityka.pl/swiat/obyczaje/1504028,1,utopie-ksiecia-karola.read).

Książę Walii mówił m.in. o szkodliwej działalności grup podważających zmiany zachodzące w klimacie ("Jak ci ludzie spojrzą w oczy swoim wnukom?"), ostrzegał przed nadmiernym "konsumowaniem naszej planety" ("Nie widzę sposobu na podtrzymanie wzrostu PKB w długim okresie, jeśli nadal będziemy konsumowali naszą planetę w takim tempie") i nawoływał do odważniejszej redukcji emisji CO2. Ta ostatnia stanowi zresztą jeden z głównych celów strategii "Europa 2020". Państwa UE zobowiązały się obniżyć emisję o 20% do 2020 r. (w porównaniu z 1990 r.); Książę Karol odważnie zaproponował wczoraj 30%.

Następca tronu był bardzo dobrze przygotowany i dobrze przyjęty przez słuchaczy, po raz kolejny władze PE (tym razem przewodniczący Jerzy Buzek) zaprosiły do Brukseli celebrytę, który rzeczywiście miał coś do powiedzenia i który mógł podzielić się z nami szeroką wiedzą i ambitnymi planami. W przyszłym tygodniu do PE przyjeżdża już "klasyczny" polityk - minister Radosław Sikorski. Ciekawa jestem - w kontekście moich refleksji co do "szwów" polskiej prezydencji (http://2009.salon24.pl/270549,szwy-polskiej-prezydencji) - co nowego zaproponuje MSZ i jak już teraz współpracuje się naszym ministrom z Węgrami, których unijny, prezydencki start nie miał niestety zbyt dużo gracji…

Z pozdrowieniami z Parlamentu Europejskiego,

Lidia Geringer de Oedenberg

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka