Lidia Geringer de Oedenberg Lidia Geringer de Oedenberg
952
BLOG

Euroładowarka i inne nowości

Lidia Geringer de Oedenberg Lidia Geringer de Oedenberg Polityka Obserwuj notkę 45

Jesteśmy zaledwie od 7 lat w Unii, a już sobie nie wyobrażamy życia bez:
- płynnego przekraczania granic (przez lata normą było stanie w wielogodzinnych kolejkach),
- możliwości legalnej pracy “na zachodzie” (wcześniej standardem była praca na czarno, bez zabezpieczeń socjalnych),

- studiowania na dowolnej europejskiej uczelni (o Sorbonie, Cambridge czy Oxfordzie można było sobie tylko pomarzyć),
- wielomilionowych dotacji na drogi, mosty, rozwój regionów (własnych pieniędzy nigdy nam nie starczało, a autostrady i obwodnice blakły wraz z papierem, na którym je narysowano).
Czas szybko leci. Te "torty" już jemy.

Poniżej przedstawiam kilka wybranych "ciasteczek" z euromenu zrealizowanego w 2010r., czyli najnowszych, pożytecznych przykładów ułatwiania życia unijnym obywatelom.
Jednym z nich jest wprowadzenie na wspólny rynek uniwersalnej ładowarki do telefonówkomórkowych. Komisja Europejska wezwała czołowych producentów telefonów do podjęcia dobrowolnego zobowiązania w tej sprawie. I okazało się, że bez mnożenia europrzepisów - czternastu największych producentów telefonów komórkowych* podpisało specjalny Protokół ustaleń w tej sprawie. Dokument zobowiązuje branżę do zapewnienia kompatybilności ładowarek w oparciu o złącze Micro-USB. Od tej pory zmiana telefonu nie będzie już wymagała zakupu nowej ładowarki. Jej jeden uniwersalny model będzie ogromnym ułatwieniem w codziennym życiu, może skutkować niższymi cenami telefonów komórkowych, przyczyni się też do zmniejszenia ilości odpadów elektronicznych.Wprowadzanie uniwersalnej ładowarki będzie odbywać się stopniowo, co jest związane z takimi czynnikami, jak np. tempo wymiany starych telefonów. Komisja Europejska będzie dbała jednak o to, aby zobowiązania producentów zostały wypełnione. Euroładowarki powinny się pojawić w sprzedaży już przed końcem 2011 roku (http://onechargerforall.eu/pl/index.html)

Kolejny przykład z dziedziny ochrony środowiska. UE zaostrzyła ustawodawstwo mające ograniczyć wykorzystywanie niebezpiecznych substancji przy produkcji sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Zmiany dotyczą zasad sortowania niektórych najbardziej szkodliwych substancji. Obecnie zaledwie jedna trzecia zużytego sprzętu jest utylizowana zgodnie z europrzepisami. Nowe ustalenia nakazują przetworzenie - 100% tego typu odpadów.

Następny przykład działań UE na rzecz obywateli - to poszerzenie praw pasażerów. Dotąd tylko podróżujący samolotem byli odpowiednio prawnie chronieni, teraz przyszedł czas na podróżujących koleją bądź statkiem. Na terenie UE wszyscy wymienieni pasażerowie mają obecnie zagwarantowane prawa do: informacji w przypadku opóźnień, gwarantowanej opieki dla pasażerów o ograniczonej sprawności ruchowej, odszkodowania z tytułu wypadków czy zagubionego bagażu. Warto pamiętać o naszych prawach do podróżowania w komforcie! Więcej informacji na ten temat: http://ec.europa.eu/transport/passenger-rights/pl/13-rail.html

Niezwykle ważną kwestią podjętą przez UE w 2010 r. było również zwiększenie ochrony dzieci, w szczególności w Internecie, przykładem jest unijny program „Bezpieczny Internet”****, który ma się przyczynić do zwalczania cyberprzemocy, chronić dzieci przed szkodliwymi treściami i innymi zagrożeniami, które mogą je spotkać w sieci. Według unijnych statystyk 10-20% europejskich dzieci pada ofiarą wykorzystywania seksualnego(http://ec.europa.eu/news/justice/100329_pl.htm), dlatego Komisja Europejska wystąpiła z wnioskiem o zaostrzenie kar za przestępstwa seksualne wobec dzieci i szerzenie dziecięcej pornografii oraz bardziej efektywnych metod traktowania przestępców.

To tylko kilka z wybranych inicjatyw podejmowanych przez Unię, w trosce o lepsze życie obywateli. Zachęcam do samodzielnego zapoznawania się z innymi inicjatywami**.

Z pozdrowieniami z Parlamentu Europejskiego,

Lidia Geringer de Oedenberg

* Sygnatariusze Protokołu: Apple, Emblaze Mobile, Huawei Technologies, LGE, Motorola Mobility, NEC, Nokia, Qualcomm, Research In Motion (RIM), Samsung, Sony Ericsson, TCT Mobile (telefony komórkowe ALCATEL), Texas Instruments oraz Atmel.

** http://ec.europa.eu/information_society/activities/sip/policy/programme/index_en.htm
http://ec.europa.eu/transport/passenger-rights/pl/13-rail.html
http://ec.europa.eu/news/justice/110217_pl.htm
http://ec.europa.eu/snapshot/index_pl.htm

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka