Lidia Geringer de Oedenberg Lidia Geringer de Oedenberg
993
BLOG

Polska konstelacja w Parlamencie Europejskim.

Lidia Geringer de Oedenberg Lidia Geringer de Oedenberg Polityka Obserwuj notkę 32

Uroczyste przemówienie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, wystawny lunch z tej okazji wydany przez Przewodniczącego Parlamentu - Jerzego Buzka ( byłego szefa ministra Komorowskiego), koktajl dla polskich europosłów i otwarcie wystawy "Cześć Polsko". 13 września br. zdecydowanie upłynął w barwach biało-czerwonych.
 
Przemówienie Prezydenta Komorowskiego zaplanowano na godzinę 12.00 w przerwie pomiędzy głosowaniami. Jest to często stosowany zabieg zapewniający... należytą frekwencję, bowiem posłowie rozliczani są z obecności na głosowaniach ( zarówno finansowo jak i politycznie). Półgodzinny speech honorowego gościa, zwykle głowy państwa - ma tym samym zagwarantowaną należytą "słuchalność". Brzmi to dość groteskowo, ale praktyka pokazuje, że nawet w czasie debat priorytetowych sala potrafi świecić pustkami. Może sprawiła to pechowa trzynastka, a może polityczny "spisek":), że akurat 13 września 2011r. głosowania zakończyły się niespodziewanie przed 12.00.
Część posłów opuściła salę (w tym - ku mojemu zdziwieniu kilku Polaków), większość jednak ciekawa była pierwszego od naszej akcesji przemówienia polskiego Prezydenta w Parlamencie Europejskim. Tym bardziej, że obradom przewodniczył polski Przewodniczący PE Jerzy Buzek, pierwsze miejsce wśród komisarzy zajmował Janusz Lewandowski, a miejsca w Radzie UE polscy ministrowie.
Taka polska konstelacja już się długo nie powtórzy.
Prezydent rozpoczął swoje przemówienie od krótkiej lekcji historii integracji europejskiej i ...polskiej Konstytucji dla Europy z 1831 roku! Tak bowiem nazwał stworzony przez siebie (po jednej z bitew powstania listopadowego) traktat "o wiecznym pokoju" polski myśliciel - Wojciech Jastrzębowski . Swoje przemówienie Prezydent Komorowski zakończył wezwaniem do odważnych decyzji, gdyż znajdująca się obecnie w punkcie zwrotnym "UE nie może dopuścić do rozpadu strefy euro i unii gospodarczo-monetarnej". To byłby wstęp " do odwrócenia procesu integracji z najgorszymi możliwymi konsekwencjami, łącznie z porzuceniem Unii - jako projektu politycznego".
Dodając iż, "my w Polsce głęboko wierzymy w Europę i chcemy UE dynamicznej i odważnej, otwartej i solidarnej (...)Unii, która da wszystkim jej narodom bezpieczeństwo, która będzie trafną odpowiedzią na potrzeby i troski jej obywateli. Wiemy, że taka Unia jest możliwa. Taką Unię, wraz z innymi narodami Europy, chcemy budować".
Przemówienie nagrodzono owacją na stojąco. Nastrój był podniosły, moment historyczny, choć nie wszyscy (Polacy) bili brawo i nie wszyscy (Polacy) wstali.

Z pozdrowieniami z Parlamentu Europejskiego
Lidia Geringer de Oedenberg

Przemówienie jest dostępne na:
http://www.europarl.europa.eu/wps-europarl-internet/frd/vod/player?session=last&currentSei=SEI3&language=pl

 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka