Lidia Geringer de Oedenberg Lidia Geringer de Oedenberg
329
BLOG

Zegar pulsarowy w Parlamencie Europejskim.

Lidia Geringer de Oedenberg Lidia Geringer de Oedenberg Polityka Obserwuj notkę 6

Jeszcze nikt z nas go nie widział, ale by mógł się pojawić wkrótce w Parlamencie Europejskim potrzebna była zgoda kwestorów. Ponieważ wszelkie prezentacje w naszych budynkach są w moim portfolio, do mnie też należało zreferowanie sprawy na powakacyjnym posiedzeniu naszego Kolegium.
Do prezentacji czasu pulsarowego potrzebny jest komputer (typu przemysłowego: płaski, bezobsługowy, zintegrowany z monitorem) podłączony do przewodowej linii internetowej, monitor – LED 40´´ i standardowa klawiatura. By zwiedzający mogli zrozumieć jego działanie – dodatkowo jeszcze zwięzła informacja z tłumaczeniami na 23 języki obowiązujące w UE, zawierająca objaśnienia "czasu pulsarowego", dane liczbowe “innych” czasów i różnic pomiędzy nimi, a także założenia konstrukcji zegara oraz historię jego powstawania w ... Gdańsku*.
Historia pomiaru czasu i odkryć astronomicznych związanych z pulsarami prowadzi nas prosto od Kopernika i Galileusza, przez Heweliusza do Wolszczana i jego pozasłonecznych planet wokół pulsara PSR1257+12. Szczegóły budowy zegara objęte są tajemnicą, o czym poinformowała mnie pieczątka "confidential" na dokumentach. Nie zdradzę zatem nic więcej poza tym, że gdański zegar z okazji Roku Jana Heweliusza (od momentu pierwszej prezentacji 5 października br), pozwoli nam w Parlamencie na pulsarową punktualność, a dzięki przekazowi on-line sygnałów dochodzących z obserwowanej właśnie gwiazdy będziemy mieli nawet informację o czasowych "niedokładnościach” zegarów atomowych...


Z pozdrowieniami z Parlamentu Europejskiego

Lidia Geringer de Oedenberg


* Czasomierz jest dziełem zbiorowym: ekspertów z Pracowni Zegarów Wieżowych Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, radioastronomów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i inżynierów z gdańskiej firmy Eko-Elektronik.
 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka