Lidia Geringer de Oedenberg Lidia Geringer de Oedenberg
570
BLOG

Unia dla Polaków...

Lidia Geringer de Oedenberg Lidia Geringer de Oedenberg Polityka Obserwuj notkę 8

Jesteśmy na półmetku obecnej VII. kadencji Parlamentu Europejskiego (2009-2014), właśnie dobiegła końca pierwsza polska prezydencja w Radzie UE ( na kolejną szansę objęcia unijnych sterów przyjdzie nam czekać aż do 2025 r), nadszedł zatem czas na krótką refleksję - jak Unia Europejska jest postrzegana w naszym kraju.


Wydawać by się mogło, że okres prezydencji był czasem najlepszym z możliwych na poszerzanie wiedzy o funkcjonowaniu Wspólnoty, kiedy wszystkie euronewsy były po części “nasze” i na wyciągnięcie ręki. Trudno uwierzyć, że spora grupa Polaków po prostu przegapiła to historyczne wydarzenie… A jednak świadczą o tym badania TNS OBOP opublikowane w ub. tygodniu. Okazuje się, że tylko nieco ponad połowa Polaków  wiedziała, że w drugiej połowie 2011 r. kraj nasz pełnił ważną funkcję w Unii Europejskiej, 16% coś słyszało, ale dokładnie nie wiedziało o co chodziło z tą Unią,  30% w ogóle nie dostrzegło tego faktu… Większość zorientowanych z ankietowanych pozytywnie oceniła naszą prezydencję, ponad 30% nie miało zdania, 10% oceniło ją negatywnie.


Polacy wypowiedzieli się również na temat naszego „dokładania się” do rozwiązywania finansowych problemów Unii. 36% pytanych uznało, że nasz wkład jest wystarczający, 34% było zdania, iż w ogóle nie powinniśmy zasilać unijnej kasy, 15% uznało, że dajemy za dużo (na razie to UE się do nas dokłada, ok. 100 mld euro na 7 lat), wg 1% badanych nasz wkład jest za mały.
W sondażu zapytano także jak jesteśmy postrzegani i traktowani przez inne kraje Europy. Okazuje się, że 53% ankietowanych uważa, że nie jesteśmy traktowani na równi z innymi. 37% stwierdza, że inni jednak się z nami liczą, zaś 10% nie miało zdania na ten temat.


56% Polaków uważa nasze członkostwo w UE za korzystne dla naszego kraju, 11% jest odmiennego zdania, 29% nie dostrzega żadnych zmian, zaś pozostali nie mają zdania....
Sondaż TNS OBOP został przeprowadzony pod koniec stycznia. 


Co prawda kryzys, w jakim znalazła się ostatnio Unia Europejska nie napawa zbytnim optymizmem, jednak nie możemy zapominać, ile korzyści czerpiemy z naszego członkostwa we Wspólnocie. Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez swobody przekraczania granic, prawa do studiowania i legalnej pracy za granicą, czy też bez unijnych dotacji, które umożliwiają budowę autostrad, stadionów, filharmonii, rozwój firm, regionów i całego kraju.
Coś słabo ze spostrzegawczością badanych.


Z pozdrowieniami z Parlamentu Europejskiego
Lidia Geringer de Oedenberg


Źródło:
http://www.euractiv.pl/prezydencja/artykul/prawie-14-polakow-nie-syszaa-o-prezydencji-polski-w-unii-europejskiej-003343
 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka