Lidia Geringer de Oedenberg Lidia Geringer de Oedenberg
2637
BLOG

Rewolucja małżeńska we Francji

Lidia Geringer de Oedenberg Lidia Geringer de Oedenberg Polityka Obserwuj notkę 77

Francuska minister Sprawiedliwości Christiane Taubira. zapowiedziała 10.09 br., iż zgodnie z obietnicą wyborczą nowego prezydenta Francois Hollande - w 2013 r. zostaną we Francji zalegalizowane małżeństwa homoseksualne.
Francuscy obywatele tej samej płci w przyszłym roku będą mogli zarówno wziąć ślub jak i adoptować dzieci. Jeśli ustawa w październiku przejdzie przez obie Izby Parlamentu - Francja będzie 9 krajem Unii, który zalegalizuje małżeństwa homoseksualne (http://www.lemonde.fr/societe/article/2012/09/10/taubira-annonce-les-memes-conditions-d-adoption-pour-homosexuels-et-heterosexuels_1758234_3224.html).

Zgodnie z sondażem przeprowadzonym przez La Lettre de L’Opinion - 65% Francuzów popiera małżeństwa homoseksualne, a 53% jest za umożliwieniem takim parom prawa do adopcji dzieci. Wysokie poparcie do pewnego stopnia "przygotowała" (po prawie 10-letniej batalii politycznej) regulacja z 1999 r. umożliwiająca zawieranie związków partnerskich (PACS). Związki hetero - i homoseksualne otrzymały wtedy część praw z tych, jakie mają małżeństwa. PACS jednak nie dawały prawa adopcji dzieci przez pary tej samej płci.

Obecnie we Francji zawieranych jest prawie tyle samo związków partnerskich, co małżeństw, 94 % istniejących PACS stanowią pary ... heteroseksualne.

Na 27 państw Unii Europejskiej 14 wprowadziło już jakąś formę legalizacji związków homoseksualnych. W pięciu takie pary mogą zawierać małżeństwa i adoptować dzieci, w dziewięciu mają prawo do związków partnerskich (we Francji i w Luksemburgu dotyczy to także par heteroseksualnych).
 

Małżeństwa jednopłciowe mogą być zawierane w: Holandii (od 2001), Belgii (od 2003), Hiszpanii (od 2005), Szwecji (od 2009) i Portugalii (od 2010).


Związki partnerskie funkcjonują: w Danii (od 1989), Francji (od 1999), Niemczech (od 2001), Finlandii (od 2002), Luksemburgu (od 2004), Wielkiej Brytanii (od 2005), Czechach (od 2006), Słowenii (od 2006) i Węgrzech (od 2009).


W Polsce do laski marszałkowskiej na początku kadencji wpłynął firmowany przez SLD projekt ustawy o związkach partnerskich, w zasadniczych kwestiach oparty właśnie na wzorze francuskim. Połączeni aktem notarialnym (zgłoszonym do urzędu stanu cywilnego) partnerzy – ustanowiwszy wspólnotę majątkową – mogliby razem się opodatkować i po sobie dziedziczyć, byliby ponadto uprawnieni np. do uzyskania w informacji o stanie zdrowia partnera, do organizacji jego pogrzebu itp.


Szanse na uchwalenie ustawy o związkach partnerskich w najbliższym czasie w Polsce jak sądzę są raczej niewielkie. W przeciwieństwie do Francji, nasze społeczeństwo nie wydaje się jeszcze być gotowe na takie kroki. Badania wykazały, że 79% Polaków jest przeciwnych małżeństwom par homoseksualnych, a zaledwie 16% je popiera, jeśli chodzi o adopcję przeciw opowiedziało się 93% ankietowanych, a za jedynie 5%.
Projektowi gotowemu od wielu miesięcy, nie wróżę więc szybkiej sejmowej ścieżki. Raczej pewna jest "zamrażarka" – przynajmniej do następnej kadencji Sejmu.


Z pozdrowieniami ze Strasburga
Lidia Geringer de Oedenberg
 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka